U Specijalnoj bolnici Naftalan u Ivanić-Gradu, u srijedu 23. travnja, održan je stručni okrugli stol pod nazivom „Zdravstveni studiji i tržište rada – dobre prakse“. Cilj događanja bio je istaknuti važnost suradnje između Veleučilišta u Ivanić-Gradu i zdravstvenih ustanova, osobito bolnica u Ivanić-Gradu i Popovači.
Događanje je predstavilo konkretne primjere dobre prakse koji pokazuju kako povezivanje obrazovanja i zdravstvene struke omogućuje studentima kvalitetnu stručnu praksu, mentore iz stvarnog sektora te stvarne prilike za zapošljavanje nakon studija. Uspješni modeli suradnje istaknuti su kao primjer kako lokalna zajednica može učinkovito odgovoriti na potrebe tržišta rada i pridonijeti visokoj kvaliteti zdravstvene skrbi za pacijente.
Panel rasprava: Dobra suradnja i prakse u zdravstvu
U prvom panelu sudjelovali su:
- Lucija Tomić Babić, dr. med., Specijalna bolnica Naftalan
- Doc. dr. sc. Mile Marinić, dekan Veleučilišta Ivanić-Grad
- Tomislav Bočkor i Marina Kovač, Neuropsihijatrijska bolnica Dr. Ivan Barbot Popovača
- Mario Gazić, predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara
- Josipa Ilić, ravnateljica SŠ Ivan Švear Ivanić-Grad
- Martina Bogut Barić, savjetnica ministrice zdravstva
- Martina Špundak, Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike
Raspravljalo se o nužnosti povezivanja obrazovnih ustanova sa zdravstvenim sektorom kroz mentorstvo, praksu i zapošljavanje, kako bi se osnažili zdravstveni kadrovi i odgovorilo na potrebe tržišta.
Ivanić-Grad kao lječilišno mjesto
U drugom panelu, pod nazivom „Ivanić-Grad kao lječilišno mjesto – gdje smo danas, koje se usluge nude, koji su planovi za budućnost?“, sudjelovali su:
- Javor Bojan Leš, gradonačelnik Ivanić-Grada
- Sanja Mahovlić Vučinić, direktorica Razvojne agencije IGRA
- Jasmina Car, Veleučilište Ivanić-Grad
Gradonačelnik Javor Bojan Leš izjavio je:
„Lječilišni turizam i razvoj institucija poput Veleučilišta i Specijalne bolnice Naftalan već su godinama među strateškim prioritetima Ivanić-Grada. Grad svim svojim kapacitetima podupire rast i jačanje tih ustanova jer u njima vidimo dugoročan potencijal za zapošljavanje, edukaciju i gospodarski razvoj. Naftalan, Ivalan Terme i Veleučilište nisu samo ustanove – to su razvojni motori koji mogu pokrenuti cijelu lokalnu zajednicu. Naša uloga možda nije vlasnička, ali je strateška i partnerska. Pružamo podršku gdje god možemo – od prostornog planiranja do promocije, od zajedničkih projekata do povezivanja s državnim i europskim fondovima. Želimo Ivanić-Grad pozicionirati kao regionalni centar zdravlja, obrazovanja i lječilišnog turizma. Vjerujemo da uz dobru koordinaciju, otvorenost za suradnju i usklađenost lokalnih i nacionalnih politika, možemo stvoriti uvjete u kojima će mladi ostajati, razvijati se i doprinositi zajednici upravo ovdje, u svojoj sredini. Ovakvi događaji i okupljanja ključni su koraci prema tom cilju. Ponosan sam što Ivanić-Grad još jednom prednjači kao sredina koja prepoznaje potencijale i konkretno radi na njihovoj realizaciji.“
Dekan doc. dr. sc. Mile Marinić dodao je:
“Na razini države već se dugo vode rasprave o studijima vezanima uz zdravstvo, osobito fizioterapiji i sestrinstvu. Vrijeme je za konkretne promjene kako bismo studentima omogućili da po završetku studija rade upravo ono za što su se obrazovali.”
Martina Bogut Barić, savjetnica ministrice zdravstva, naglasila je:
“Zdravstveni sustav ne možemo jačati bez ulaganja u ljudske resurse. Suradnja lokalnih zajednica, obrazovnih i zdravstvenih ustanova ključno je rješenje, a Ivanić-Grad danas je pokazao kako to može funkcionirati u praksi.”
Sudionici su se složili da ovakvi modeli suradnje, temeljeni na lokalnim inicijativama i podržani institucijama, mogu predstavljati odgovor na izazove u obrazovanju, zapošljavanju i zdravstvenoj skrbi. Ivanić-Grad se istaknuo kao primjer sredine koja gradi temelje za zadržavanje i razvoj mladih stručnjaka upravo tamo gdje su najpotrebniji.
Tekst&Foto: Zoran Ožetski