Otvoreni dan istraživačkog kampa BIUS-a u šumi Žutici

Šuma Žutica je dio ekološke mreže Europske unije – Natura 2000, a cilj Republike Hrvatske je na tom području sačuvati četiri stanišna tipa te osam životinjskih vrsta koje su prepoznate kao značajne na razini Europske unije. Sve te vrste i staništa tipični su za bogata močvarna staništa, a poznato je da je Žutica jedno od najboljih močvarnih staništa u Hrvatskoj te da ima neprocjenjivu vrijednost kao prirodna retencija u sustavu obrane od poplava.

Od 18. do 25. kolovoza 2018. provedeno je istraživanje šume Žutica koje za Javnu ustanovu Zeleni prsten Zagrebačke županije radi Udruga studenata biologije – BIUS. Nakon što je u svibnju ove godine skupina od oko 70 studenata zajedno sa svojim mentorima provela dio istraživanja za dvadeset skupina živog svijeta, u kolovozu je održano dodatno istraživanje na kojem je sudjelovalo oko 30 studenata biologije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Studenti su smješteni u kampu koji je postavljen pokraj lugarnice Pleso, i za ovu priliku nesebično ustupljene od strane Uprave šuma Zagreb, Šumarije Novoselec.

Cilj ovog istraživanja bilo je upotpuniti podatke prikupljene tijekom proljeća te istražiti vrste koje tijekom proljeća još nisu bile aktivne. Prikupljeni podaci će nakon laboratorijskih istraživanja i analiza biti od velike važnosti za kvalitetno upravljanje ovim područjem. Osim istraživanjem, studenti su se bavili i edukacijom učenika osnovnih škola. U svibnju su u edukacijama sudjelovale 4 osnovne škole, a u petak 24. kolovoza su na otvoreni dan kampa pristigli učenici Osnovne škole Stjepan Basariček iz Ivanić-Grada. Predstavnici BIUS-a i Javne ustanove Zeleni prsten predstavili su važnost Žutice za Hrvatsku i Europu, a zatim su učenici sami imali priliku sudjelovati u istraživanju živog svijeta.

Predstavljene su im različite metode koje se koriste u istraživanju biljaka i životinja te su učenici imali priliku vidjeti kako izgleda jedan dan u poslu mladih biologa.

2018-08-28T07:03:20+02:0028. Kolovoz, 2018.|Novosti, Priroda i ekologija|