U organizaciji Udruge „Treća dob“ Ivanić-Grad, a pod pokroviteljstvom Grada Ivanić-Grada, u nedjelju, 4. svibnja 2025., održani su 6. Sportski susreti umirovljenika i građana treće životne dobi. Domaćin susreta bilo je selo Stara Marča u općini Kloštar Ivanić, gdje su se okupili deseci sudionika iz cijelog otoka Ivanića kako bi zajednički proveli dan ispunjen sportom, druženjem i veseljem.
Događanje je započelo okupljanjem ujutro od 9 sati, nakon čega je u 10:00 uslijedilo intoniranje himne i službeni program. Sudionike i goste pozdravili su predsjednik Udruge „Treća dob“ Zdravko Miksa i gradonačelnik Ivanić-Grada Javor Bojan Leš.
„Evo, grad Ivanić-Grad s ponosom podupire ovakva lijepa događanja. Naši umirovljenici su nam uvijek na prvom mjestu. Drago mi je vidjeti da su aktivni, da se druže, da vlada dobra atmosfera i da se sve odvija u ovoj prekrasnoj prirodi ovdje u Marči. Čast nam je podržati ovu manifestaciju i rad Udruge ‘Treća dob’, koja svojim trudom i zalaganjem okuplja velik broj ljudi treće životne dobi. Vjerujem da će ovo biti jedno lijepo i veselo druženje.“ – rekao je Javor Bojan Leš, gradonačelnik Ivanić-Grada.
Nakon svečanog otvorenja koje je predvodio gradonačelnik Leš, uslijedio je početak sportskih natjecanja u zabavnim i pristupačnim disciplinama prilagođenim osobama starije životne dobi. Sudionici su se natjecali u pikadu, napucavanju krpene lopte u gol, bacanju lopte u koš, nabacivanju kolutova, vožnji tački između čunjeva i visećoj kuglani.
„Danas imamo lijepo druženje umirovljenika i sedam udruga, uključujući dvije iz Slavonije – iz Slavonskog Broda, točnije Gornjih Bogićevaca, zatim iz Bjelovara, općine Štefanje, kao i naše lokalne udruge – primjerice udrugu dijabetičara. Udruga ‘Treća dob’ ovdje je glavni organizator i domaćin. Natjecanja su vesela i raznolika – od pikada, nabacivanja kolutova, napucavanja lopte u gol do vožnje tački. Ove godine okupilo se oko 200 sudionika, od čega je više od 100 natjecatelja. Susreti su, kao i uvijek, pod pokroviteljstvom Grada Ivanić-Grada.“ – izjavio je Zdravko Miksa, predsjednik Udruge „Treća dob“.
Nakon sportskog dijela, sudionici su uživali u zajedničkom ručku, a oko 15 sati uslijedilo je proglašenje pobjednika, dodjela pehara i zahvalnica. Uslijedilo je druženje uz glazbu i ples, čime je ova manifestacija još jednom potvrdila svoju važnost u promicanju aktivnog starenja i zajedništva.
Sportski susreti umirovljenika i građana treće životne dobi u Marči još su jednom pokazali koliko je važno poticati socijalnu uključenost starijih sugrađana, stvarati prostor za njihovu aktivnost i doprinos zajednici te osigurati im dostojanstveno i sadržajno vrijeme u trećoj životnoj dobi.
Tekst&Foto: Zoran Ožetski